Ata Terzibaşı kabri başında anıldı

Anma törenine Terzibaşı ailesi, Avrasya Türk Dernekler Federasyon Başkanı İsmail Cengiz, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı ve yönetim kurulu üyesi Ömer Köprülü, Türkçe Konuşan ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan, Kerkük Türkmen Gardaşlık Ocağı Başkanı Abdülhaluk Hürmüzlü, Türkmen Edebiyatçılar Birliği Başkanı Aydın Kerkük, Türkmen aydınlar, edebiyatçılar katıldı. Törene katılanlar Ata Terzibaşı’nın Türk Dünyası edebiyatına ve düşünce dünyasına katkılarını anlattı. Avrasya Türk Dernekler Federasyon Başkanı İsmail Cengiz, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı da törende kısa birer konuşma yaptı.Törende Terzibaşı için kabri başında Kuran-ı Kerim okundu.

Türkmen düşünür Ata Terzibaşı, 14 Kasım 1924 yılında Kerkük’ün Bulak mahallesinde dünyaya geldi. Bağdat Üniversitesi’nde hukuk eğitimi alan Terzibaşı, Kerkük’te uzun yıllar avukatlık yaptı. Terzibaşı’nın Irak’taki Türkmen edebiyatı ve kültürüyle ilgili çok sayıda makale ve kitabı bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Rektör Kaplan’dan Bartın TSO’ya veda ziyareti başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir